List ze Scampie

25 / 12 / 2010
List ze Scampie

Dnes ráno jsem se probudil do ledově  mrazivého rána;  promnul jsem si oči, roztáhl líně  záclony a sešel pár schodů proto,  abych si vybral poštovní schránku.  Vypadl z ní list,  který ve vztahu k vánočnímu času působí téměř jako epištola. Slova o klidu, bezpečí a  pokoji v duši  neznějí náhle  jako fráze z idylických barvotiskových pohlednic. Snad jen ta mrazivost zůstala společná:

„Dobrý večer, Michale,

dovolil bych si vám popřát krásné prožití Vánoc. Zda-li si vzpomínáte, před nějakou dobou jsme si spolu psali o Neapoli a Scampii. Nakonec jsem se tam rozhodl jet a včera jsem se vrátil.

V současné době se Neapol nachází v ,,odpadkové krizi“ a vzhledem k tomu, že jsem bydlel kousek od vlakového nádraží, tak jsem to pocítil. Městská část ,,Quartieri Spagnoli“ byla také pokryta odpadky, ale pro mě to byla jednou z nejzajímavějších částí města.
Do Neapole jsem přijel z Říma vlakem v neděli večer a za pár hodin jsem už projížděl Scampií do Mugnana di Napoli. Oba jsme to místo asi poznali trochu odlišně ale shodnu se s vámi na tom, že pocit, když člověk vjede přímo k sídlištním ,,Plachtám“ je až mrazivý. Vám se podařilo vstoupit až do jejich nitra,  ale já jsem se o to ani nepokoušel. Když se zamyslím nad vaší reportáží, tak jste měl opravdu štěstí, většina Neapolců se tam nikdy nepodívala.  Ve Scampii jsem byl celkem 3x s kamarádem, hasičem, který se narodil ve vedlejší čtvrti Mugnano, ale již léta pracuje pod římským Comandem.

Vzhledem k tomu, že uplynul už nějaký rok od vaší návštěvy, tak bych vám v rychlosti popsal, jak jsem ji viděl z mého pohledu. U metra a na obou výjezdech ze Scampie byla vojenská patrola, která asistovala policejní hlídce. Když jsme jeli autem, tak jsme vždy měli zavřená všechna okna, na ulicích v blízkosti plachet na Via Labriola postávaly hlídky, na které mě upozornil kamarád Marco. Tyto hlídky byly ještě jištěny z balkonů dalšími, takže představa, že by zastavily naše auto, byla více než nepříjemná, ale neapolské SPZ prý nestavějí, pouze v případě, že by člověk měl v ruce fotoaparát nebo kdyby držel nápadně mobilní telefon. Je to něco přes týden, co se zde staly dvě vraždy, ale všem to přijde běžné. Jeden byl prodejce drog, druhá byla starší paní, která dříve svědčila proti mafii. Když jsem o tom začal mluvit, Marco mi řekl:,,Víš, máš štěstí, že jsi do Neapole přijel v klidné období, třeba v roce 2004 (l´anno della faida di Secondigliano) se zde střílelo na ulicích. Začala střelba, zastavil jsi, sklonil ses pod palubní desku, dostřílelo se, nekoukal jsi kolem sebe a odjel jsi. “ Když mi tohle řekl při průjezdu Scampií, tak jsem se zrovna nejlépe necítil, ale on na to je zvyklý.

Mluvil jsem i s hasiči ze stanice 8B ve Scampii, která není dobře umístěna na pomysleném žebříčku oblíbenosti. Rozhodnutí velitele zásahu u hasičů v Neapoli je odlišné než v ostatních částech Itálie. Překvapilo mě to, protože se zde jedná pouze v těsném souznění s danými zákony dané čtvrti, takže na prvním místě je zájem obyvatel, a na druhé bezpečnost. Pokud tedy družstvo dorazí k hořícím odpadkům na ulici, patrně někdo chtěl, aby shořely, a proto se budou pouze hlídat vozidla kolem před zahořením a odpad se nechá dohořet. Nejednou bylo rozhodnutí velitele ze severu osudné a policie musela jednotku vytahovat ze začínajícího průšvihu. Jednoduše jsem mezi hasiči viděl lásku ke svému rodnému městu, ale všichni chtěli utéct na sever.

Charakterizoval bych to takhle: ,,Krásní lidé, prokletý kraj.“ Ale dá se věřit někomu, že tohle město opravdu miluje?  Někomu, kdo následně řekne, že se mu bude líbit všude jinde více  – jen z toho důvodu, že se narodil zde? Nerozumím tomu

- Josef Rychlý.“

2B del Comando di Napoli (c) Josef Rychlý

List ze Scampie navazuje na korespondenci a reportáže:

http://www.josephy.cz/dark-fields-of-naples/

http://www.lideazeme.cz/clanek/temna-pole-neapole
.: komentáře?

Můžeš použít tyto tágy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Digest
LIDSTVO ZNOVU STOJÍ NA ROZCESTÍ

LIDSTVO ZNOVU STOJÍ NA ROZCESTÍ

UMA ILHA MÁGICA DE MOCAMBIQUE

UMA ILHA MÁGICA DE MOCAMBIQUE

#ENDOFVIOLENCE2018

#ENDOFVIOLENCE2018

FASHION BIBLE A LA FRANCE

FASHION BIBLE A LA FRANCE

VEŘEJNÝ NEPŘÍTEL Č.1.

VEŘEJNÝ NEPŘÍTEL Č.1.

S LOUTKAMI KOLEM SVĚTA

S LOUTKAMI KOLEM SVĚTA